Telefon: (0212) 647 49 00
E-Mail: info@qeynek.com Faks: (0212) 647 49 01

Nedir? Tarihçe

Bayilik Hizmeti

Franchise sistemi sayesinde Türkiye'nin her iline bayilik veriyoruz.

BAYİLİK HİZMETİ

Yapılışı

Yapılışını şu an için sır gibi saklıyoruz, çünkü birçok çeşidiyle bu doğal ürünü hiçbir katkı malzemesi kullanmadan çok yakında sofralarınıza ve pazara sunacağız. Şu an için Kavurga (Qeynek)'in yapılışı saklanmaktadır.

Özellikleri

Oldukça lezzetlidir. Vücudu uzun süre tok tutar. Anlık yorgunlukları engeller. Kilo ya da kalori sorunu olanlar için ideal bir besindir. Özellikle Sivas, Erzurum ve Kars bölgelerindeki çobanların gün boyu aktif kalabilmek ve özellikle kış şartlarında soğuğa daha fazla direnç gösterebilmek için bu kuruyemişin tüketildiği sanılmaktadır. Halk arasında kavurğanın vücudu çok sağlıklı tuttuğuna ve hastalıklara karşı koruduğuna inanılmaktadır.

Günümüz

Kavurga, son yıllarda baş gösteren şehirleşme ve kültürel erozyon nedeniyle de unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk kuruyemişlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde özellikle Çankırı, Emirdağ, Karayün, Sivas, Hacelli, Sivas, Yozgat, Kayseri gibi bazı bölgelerde, nüfus yoğunluğunun yavaş yavaş azaldığı yerlerde yaşayan geleneklerine bağlı yöre halkları tarafından yapmaya devam edilmektedir.